SON DAKİKA
hava
Google News

2023 Yılında sıhhat kuruluşlarının yüzde 60’ı fidye yazılım akınlarına maruz kaldı

Sıhhat bölümünde hastalara ilişkin özel bilgilerin güvenliği, sıhhat operasyonlarının aksatılmadan sürdürülmesinde hayati bir rol oynuyor.

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 14:00

/ 20 views kez okundu.
2023 Yılında sıhhat kuruluşlarının yüzde 60’ı fidye yazılım akınlarına maruz kaldı


Sağlık dalında hastalara ilişkin özel bilgilerin güvenliği, sıhhat operasyonlarının aksatılmadan sürdürülmesinde hayati bir rol oynuyor. Sıhhat kuruluşları, hastaya ilişkin haklar ve hassas datalara sahip olduğundan kapsamlı bir siber güvenlik yaklaşımına muhtaçlık duyuyor. Yakın vakitte yapılan bir araştırmaya nazaran 2023 yılında sıhhat kuruluşlarının %60’ı fidye yazılım hücumlarına maruz kaldı. Bu sebeple sıhhat kuruluşlarının potansiyel tehditlerin tespiti ve hasta güvenliği için siber güvenlik tedbirlerini öncelikli hale getirmesi değer taşıyor. Bölümün teknolojiyle olan alakasının güçlendikçe siber hücum riskinin de arttığını söyleyen WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, siber güvenliğin sıhhat dalına sağladığı 3 avantajı sıralıyor.  

Her kesimde yaygın olarak kullanılan teknoloji, sıhhat ve ilaç sanayisinde de değerli bir pozisyona yükseldi. Teknoloji aracılığıyla tıbbi sistemlerdeki ilerlemeler hasta bakımını kıymetli ölçüde güzelleştirerek maliyetleri düşürdü ve verimliliği artırdı. Fakat kesimin bilgi kalabalığı dikkate alındığında dışardan gelecek tehditlere karşı açık olduğundan, sıhhat kuruluşlarının siber güvenlik tedbirlerini güçlendirmesi gerekiyor. Yakın vakitte yapılan bir araştırma, 2023 yılında sıhhat kuruluşlarının %60’ının fidye yazılım hücumlarına maruz kaldığını gösteriyor. Bu sebeple sıhhat dalının kapsamlı bir güvenlik yaklaşımını benimsemesi değer teşkil ediyor. Bölümün teknolojiyle olan alakasının güçlendikçe siber atak riskinin de arttığını vurgulayan WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, siber güvenliğin sıhhat kuruluşlarına sağladığı 3 avantajı paylaşıyor.  

 

1. Mevzuata uygunluk sağlar: Güvenlik duvarları, HIPAA (Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) üzere düzenlemelere ahenk açısından kritik ehemmiyet taşıyor. Fakat nitekim tesirli olabilmeleri için yanlışsız formda yapılandırılmaları gerekiyor. Bu maksatla, yetkili ağ adreslerinden sadece gerekli data trafiğine müsaade veren makul kurallara muhtaçlık vardır. PHI datalarına yetkisiz erişime müsaade verebilecekleri için kapsamlı “izin” kurallarından kaçınılmalıdır.

 

2. Tıbbi aygıtları korur: Tıbbi Objelerin İnterneti (IoMT) aygıtlarının yükselişi nedeniyle artık çok sayıda tıbbi aygıt birbirine bağlanarak gerçek vakitli izlemeyi ve kesintisiz bilgi paylaşımını kolaylaştırıyor. Bu durumun en kıymetli dezavantajı, kritik güvenlik riskleri barındırması. Riskler, ağı kısımlara ayıran, bağımsız alt ağlar oluşturan ve ortalarındaki trafiği denetim eden bir güvenlik duvarı ile önlenebiliyor ve ağın tamamını etkilemeyeceğinden tehditlerin yayılma mümkünlüğünü azaltıyor. Yeterli yürütülen erişim denetimi siyasetleri faal trafik izlemeyle birleştiğinde ağ üzerinde daha fazla denetim sağlayarak yüksek güvenlik sağlıyor.

 

3. Ağ performansını güzelleştirir: Güvenlik duvarları güvenliği artırmanın yanı sıra ağ performansını da optimize ediyor. Trafik akışını yöneterek gereksiz bant genişliği kullanımını önleyebilirken kritik tıbbi uygulamaların düzgün çalışmasını sağlıyor. Böylelikle gecikmeyi azaltarak ve cevap müddetlerini güzelleştirerek genel ağ verimliliğinin optimize edilmesine yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis