SON DAKİKA
hava
Google News

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın faalleri 135 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2023 yıl sonu prestijiyle faallerini %47,2 oranında artırarak 135 milyar TL’ye ulaştırdı. Banka yıl sonu devir net kârını ise 4 milyar TL olarak açıklayarak sürdürülebilir büyümesini devam ettirdi

Son Güncelleme :

09 Şubat 2024 - 15:00

/ 18 views kez okundu.
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın faalleri 135 milyar TL’ye ulaştı


Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2023 yıl sonu prestijiyle etkinlerini %47,2 oranında artırarak 135 milyar TL’ye ulaştırdı. Banka yıl sonu periyot net kârını ise 4 milyar TL olarak açıklayarak sürdürülebilir büyümesini devam ettirdi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. Banka, 2023 yılında etkinlerini bir evvelki yıla nazaran %47,2 artışla 135 milyar TL düzeyine yükseltti. Bankanın kredilerinin fiyatı bir evvelki yıla kıyasla %39,5 artarak 84,2 milyar TL’ye ulaşırken, kârlılığı da bir evvelki yıla nazaran yüzde 139 artarak 4 milyar TL oldu. 2023 yılında özkaynaklarını 11 milyar TL’ye çıkartan Bankanın, yıl sonu ortalama özkaynak karlılığı %45,7; sermaye yeterlilik oranı ise %16,9 düzeyinde gerçekleşti.

 

Türkiye’nin İklim Bankası olma amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme seyahatinde faaliyetlerini devam ettirdiklerini belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “2023 yılı, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası için finansal muvaffakiyetlerin yanı sıra kalkınma finansmanında kıymetli atılımların yaşandığı bir yıl oldu. ‘Türkiye’nin İklim Bankası’ olma yolunda emin adımlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası üzere değerli milletlerarası finansman kuruluşları ile iş birliklerimizi derinleştirerek, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarımıza katkıda bulunduk. Bu yıl, Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile 100 milyon Avro meblağında ‘İklim Finansmanı’ kredisi ve 10 milyon Avro meblağında hibe mutabakatı, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası ile zelzele bölgesindeki KOBİ’lere yönelik kredi muahedesi, Japon Milletlerarası İşbirliği Bankası (JBIC) ile 200 milyon ABD doları meblağında yenilenebilir güç ve güç verimliliği alanlarında kullandırılmak üzere ‘Green 4’ kredi mutabakatı, İslam Kalkınma Bankası ile besin güvenliği yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere 100 milyon ABD doları meblağında finansman muahedesi ve Memleketler arası İslami Ticaret Finans Kurumu (ITFC) ile 100 milyon ABD doları fiyatındaki finansman muahedesine ait ön muahede (Term Sheet) imzaladık. Bankamızın kalkınma finansmanı alanındaki aktifliği, sağladığımız kredilerin büyük bir kısmının son beş yılda temin edilmesiyle birlikte daha güçlü bir yapıya ulaştı. 2023 yılında, kârlılığımızı da kıymetli ölçüde artırdık” dedi. 

 

Girişimcilik ekosisteminde değerli rol oynuyoruz

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın 2019 yılında kurduğu Türkiye Kalkınma Fonu (TKF) ile 2023 yılında hayli başarılı bir performans sergilediklerini söz eden Öztop, “13’ü yeni ve biri devam yatırımı olmak üzere toplam 14 direkt yatırım yaptık. Ayrıyeten 2023 yılında yedinci alt fonu olarak TÜBİTAK ile iş birliği içinde 8 milyon ABD Doları meblağında birinci kapanış büyüklüğüne sahip TÜBİTAK BİGG Fonu’nu kurduk ve yönetilen kaynak büyüklüğünü 2,2 milyar TL’ye ulaştırdık. 2023 yılında yapılan yatırımlarla Türkiye Kalkınma Fonu’nun girişimcilik ekosistemine yaptığı direkt yatırım fiyatı 2022’ye nazaran %167 artışla 300 milyon TL’ye ulaştı” değerlendirmesinde bulundu. 

 

Başarılarımız ödüllerle taçlanıyor

2023 yılında Banka olarak değerli adımlar attıklarını söyleyen Öztop, “European Organisation for Sustainable Development (EOSD) tarafından düzenlenen Küresel Sustainable Finance Awards 2023’te; Green Technological Transformation’, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından düzenlenen, 8. TSPB Altın Boğa Mükafatları Hisse İhracına Aracılık kategorisinde ‘En Yüksek İhraç’ mükafatlarını aldık. Great Place To Work Sertifikası unvanını elde ettik ve Türkiye’nin En Âlâ Patronları listesine girerek ‘Türkiye’nin En Âlâ İşvereni’ mükafatını kazandık. Bu mükafatlar Bankamızın sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımının ve insan kaynağına olan bakış açısının ulusal ve memleketler arası seviyede takdir gördüğünün göstergesidir” formunda konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis