SON DAKİKA
hava
Google News

Sabancı Vakfı Hibe Programı’na Bu Yıl 250’den Fazla Müracaat Yapıldı

Sabancı Vakfı’nın 17 yıldır sürdürdüğü Hibe Programı’nın 2024 yılı müracaat süreci sona erdi.  Programa Türkiye’nin dört bir yanından 250’den fazla sivil toplum kuruluşu müracaatta bulundu.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 11:20

/ 93 views kez okundu.
Sabancı Vakfı Hibe Programı’na Bu Yıl 250’den Fazla Müracaat Yapıldı


Sabancı Vakfı’nın 17 yıldır sürdürdüğü Hibe Programı’nın 2024 yılı müracaat süreci sona erdi.  Programa Türkiye’nin dört bir yanından 250’den fazla sivil toplum kuruluşu müracaatta bulundu.

Sabancı Vakfı’nın, sivil toplumun güçlenmesi ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma amacıyla 2007 yılından bu yana uyguladığı Hibe Programı, sivil toplum kuruluşlarından bu yıl da ağır ilgi gördü. Nitelikli eğitime eşit erişim, kız çocuklarının eğitime devamı, erken yaşta ve zorla evliliklerle uğraş, haklara dair farkındalık ve güçlenme, bağımsız ömür ve erişilebilirlik, iklim değişikliği ile çaba üzere temalardaki projelerin destekleneceği Hibe Programı’na 250’den fazla müracaat yapıldı.

17 yılda 238 projeyi, 80 milyon TL’yi aşkın hibe ile destekleyen Sabancı Vakfı’nın 2024 yılı Hibe Programı’na 51 vilayetten müracaat gerçekleştirildi. 

Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarına kesintisiz dayanağını uzun yıllardır sürdüren Sabancı Vakfı’nın yürüttüğü Hibe Programı’na bu yıl en yüksek müracaat “haklara dair farkındalık ve güçlenme” ile “nitelikli eğitime eşit erişim” alanlarından geldi. En fazla müracaat yapılan bölge Marmara Bölgesi olurken, onu İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi takip etti.

“Güçlü sivil toplum kuruluşlarının varlığı, toplumsal gelişmenin teminatıdır” 

Sabancı Vakfı Hibe Programı’nın 17 yılda yüz binlerce beşere dokunduğunu belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Kadın, genç ve engelli bireylerin eşit fırsatlara sahip olmaları hedefiyle toplumsal gelişmeye katkıda bulunma amacıyla, 50 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesi ve toplumsal gelişim için gerçekleştirdikleri projeleri uygulayabilmeleri için 2007 yılından bu yana kesintisiz olarak Sabancı Vakfı Hibe Programı’nı yürütüyoruz. Bugüne kadar takviye verdiğimiz 238 proje ile ülkemizin 81 vilayetinde yüz binlerce şahsa ulaştık. Bu yıl da yeniden ülkemizin dört bir yanından 250’yi aşkın müracaat aldık. Toplumsal gelişmenin sağlanması tarafında atılan adımların çok değerli olduğunu düşünüyor ve bu husustaki sorumluluğumuzun şuuruyla çalışmaya devam ediyoruz. Hibe Programımıza duydukları inanç ve ilgilerinden ötürü müracaat yapan kurumlara teşekkür ediyoruz.” dedi.

Projelere 1 Milyon TL’ye kadar destek

Sabancı Vakfı Hibe Programı; bayan, genç ve engelli bireylerin karşı karşıya kaldıkları toplumsal sıkıntıların tahlili için projeler hayata geçiren sivil toplum kuruluşlarına hibe takviyesinin yanı sıra bilgi ve deneyim dayanağı de sağlıyor. Dayanak verilecek projeler, sivil toplum alanında tecrübeli, konusunun uzmanı bireylerden oluşan bağımsız bir Kıymetlendirme Kurulu’nun önerisi üzerine Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti’nin yaptığı değerlendirmeyle belirleniyor. Hibe Programı’na seçilen projelere 2024 yılında 600 bin TL ile 1 milyon TL arasında hibe takviyesi sağlanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis