SON DAKİKA
hava
Google News

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev İle Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu NGS Alanında Bir Ortaya Geldi

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) alanında 1’inci Güç Ünitesinde stator suramı sürecini denetledi.

Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 19:12

/ 14 views kez okundu.
Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev İle Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu NGS Alanında Bir Ortaya Geldi


Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) alanında 1’inci Güç Ünitesinde stator suramı sürecini denetledi. 

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom ile Türkiye Cumhuriyeti Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan heyetler, Mersin’de imali devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat alanını ziyaret etti. 

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Akkuyu NGS 1. Güç Ünitesi makine odasında incelemelerde bulunarak turbojeneratör statoru ekipmanının dizaynda öngörülen pozisyona yerleştirilmesi operasyonunu denetledi. Ziyaret kapsamında Rosatom lideri ayrıyeten Akkuyu NGS inşaat alanını gezerek proje yöneticileri ile de toplantı yaptı. 

Saha ziyaretine ait konuşan Aleksey Likhachev, “Rosatom bugün dünyadaki en büyük nükleer santral inşaat projelerinden ikisini; Türkiye’deki Akkuyu NGS’yi ve Mısır’daki El-Dabaa NGS’yi hayata geçiriyor. Akkuyu NGS alanındaki birinci ünitede son evreye gelindi. Çalışmalar programa tam olarak uygun bir halde yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

Rosatom Genel Müdürü Likhachev şöyle devam etti: “1’inci ünitede inşaat işlerinin tamamlanma oranı %90’ın üzerinde. Ayrıyeten nükleer adanın tüm ekipmanları kuruldu. Türbin kısmında ise statorun ve elektrik üretim sistemi tabanının konseyimi devam ediyor. Stator, nükleer güç santralinde en ağır donanım. Reaktör, nükleer güç santralinde kanı pompalayan kalbe benzetilebilir. Kan ise, santralin kasları olan türbin ve jeneratörü besler. Bu kaslar, Türkiye üzere büyük bir ülkenin toplam elektrik gücü muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılıyor olacak.” Akkuyu NGS’de işçi yetiştirme sürecinin de süratli bir formda ilerlediğini vurgulayan Likhachev, alanda ayrıyeten dünyanın en çağdaş eğitim merkezlerinden birisinin hizmete açıldığını da kelamlarına ekledi.

Likhachev’in ziyareti öncesinde inşaat grupları, turbojeneratör statorunu dizaynda öngörülen pozisyona kurmak için teknik açıdan karmaşık bir süreci muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Nükleer güç santrali ekipmanları ortasında en ağır bileşen olarak bilinen yaklaşık 430 ton tartısında, 12 metre uzunluğunda ve 4,2 metre çapında olan turbojeneratör statoru, 1’inci Güç Ünitesinin türbin kısmında kurulmak üzere depodan özel bir tekerlekli platform üzerinde taşındı. Ekipman, vinçsiz bir hidrolik donanım sistemi kullanılarak türbinin bulunduğu kota kaldırıldı. Kapsamlı sürece hazırlık evresinde, türbin kısmı sıfır kot tabanı da güçlendirildi. Bu süreç için ayrıyeten 18 metreden yüksek özel kolonlar ve statorun heyetim yerine taşınmasına yardımcı olan bir ray sınırı da kuruldu.

Nükleer güç santrallerinin kilit kısımlarından biri olan makine odası yahut türbin kısmında, reaktör kısmından gelen ısıtılmış buharın gücü mekanik güce ve akabinde da turbojeneratör aracılığı ile elektriğe dönüştürülüyor. Türbin bileşenlerinin montajıyla eş vakitli olarak, Akkuyu NGS 1. Güç Ünitesi ünitesinin türbin kısmında pompalar, boru sınırları ve öbür ekipmanların montajı planlandığı halde yapılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis