Rolls-Royce, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı test programını muvaffakiyetle tamamladı - Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Trcanlihaber.com
SON DAKİKA
hava
Google News

Rolls-Royce, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı test programını muvaffakiyetle tamamladı

Rolls-Royce (LSE: RR., ADR: RYCEY), %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtının (SAF) üretimdeki tüm sivil uçak motoru çeşitlerine uyumluluk testlerini muvaffakiyetle tamamladığını duyurdu.

Son Güncelleme :

18 Kasım 2023 - 10:48

/ 16 views kez okundu.
Rolls-Royce, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı test programını muvaffakiyetle tamamladı


Rolls-Royce, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı test programını başarıyla tamamladı

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Rolls-Royce (LSE: RR., ADR: RYCEY), %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtının (SAF) üretimdeki tüm sivil uçak motoru çeşitlerine uyumluluk testlerini muvaffakiyetle tamamladığını duyurdu.

Bu muvaffakiyet, SAF kullanımının önünde rastgele bir motor teknolojisi engellinin bulunmadığını göstererek 2021 yılında verilen taahhüdü yerine getirmiş oldu.

Test programı, şirketin Kanada’daki tesisinde BR710 iş jeti motoru üzerinde yapılan yer testi ile tamamlandı. Program kapsamında teste tabi tutulan öteki motorlar ortasında Trent 700, Trent 800, Trent 900, Trent 1000, Trent XWB-84, Trent XWB-97, Trent 7000, BR725, Pearl 700, Pearl 15 ve Pearl 10X yer aldı.

Test sürecinde, operasyon şartlarını teğe bir yansıtan bir dizi yer ve uçuş testi gerçekleştirildi. Yapılan tüm testler, %100 SAF kullanımının motor performansını olumsuz etkilemediğini doğruladı.

Rolls-Royce CEO’su Tufan Erginbilgiç, bahisle ilgili olarak şunları söyledi:

“Üretimdeki tüm uzun menzilli uçak ve iş jeti motorlarının %100 SAF ile uyumlu olduğunu halka açık bir şekilde ortaya koyan birinci jet motoru üreticisi olmak bizleri memnun ediyor. Bu muvaffakiyet, hem Rolls-Royce hem de tüm havacılık bölümü için değerli bir dönüm noktası. Şirket olarak 2050 yılına kadar Net Sıfır gayesine ulaşma konusundaki bağlılığımızı kanıtlamakta ve müşterilerimizi de birebir amaç doğrultusunda desteklemeye devam ettiğimizi gösteriyor.”

 

Rolls-Royce’un Mühendislik, Teknoloji ve Emniyet Küme Yöneticisi Simon Burr ise şunları lisana getirdi:

“Bu dönüm noktası yalnızca Rolls-Royce için değil, aynı zamanda havacılık sanayisi için de çok önemli bir kademe. Bu testlerle elde edilen muvaffakiyetin, ileride %100 SAF üretimine yatırım yapmak isteyenleri destekleyecek seviyede bir teknik doğrulama sunacağına inancımız tam.”

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Mark Harper ise şunları söyledi:

“Dünya çapında uçuşları karbondan arındırmaya yönelik bu seyahat, İngiliz inovasyonundan güç alıyor ve Birleşik Krallık hükûmeti tarafından destekleniyor. Bugün yapılan duyuru, Rolls Royce ve Birleşik Krallık’ın ulaşımı karbondan arındırma konusunda global önderler olduğunu ve bizi Net Sıfır’a bir adım daha yaklaştırdıklarının bir göstergesi.”

Rolls-Royce, üretimdeki tüm motor tiplerinin uyumluluğunu kanıtlamanın yanı sıra, yeni kuşak UltraFan motor demonstratörünün de aynı özelliğe sahip oldugunu teyit etti. Bu yılın başlarında yapılan ilk motor testi %100 SAF ile gerçekleştirilmişti.

Rolls-Royce SAF serüveni, bu ayın sonunda Trent 1000 motorlarının dünyanın birinci %100 SAF transatlantik uçuşu olan Uçuş 100’de Virgin Atlantic Boeing 787 Dreamliner’a güç vermesiyle devam edecek.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen Virgin Atlantic liderliğindeki konsorsiyumda Boeing, Sheffield Üniversitesi, Imperial College London ve Rocky Mountain Institute yer alacak. Olağan jet yakıtıyla yapılacak dönüş uçuşu da, motor ve uçağın mühendislik değişikliklerine gerek duymaksızın her iki yakıt cinsinde de çalışabileceğini kanıtlayacak.

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı, konvansiyonel yakıta alternatif olarak kullanılabilecek ikame bir yakıt olarak havacılığın güç dönüşümü yolculuğunu destekleyen büyük bir potansiyele sahip.

SAF’ın ömür döngüsü dikkate alındığında, IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) harmanlanmamış SAF’ların net CO2 hayat döngüsü emisyonlarının klasik yakıttan %80’e kadar daha düşük olduğunu iddia ediyor.

Rolls-Royce, 2050 yılına kadar Net Sıfır uçuşa ulaşmak için %100 SAF ile çalışan yüksek verimli yeni kuşak gaz türbinlerinin bir kombinasyonunun, hedeflenen toplam çözümün yaklaşık %80’ine kadar katkıda bulunacağını tahmin ediyor.

Jet yakıtı için memleketler arası standartlar ünitesi olan ASTM International, şu anda %50 klasik jet yakıtı ile en fazla %50 SAF karışımına müsaade veriyor. Rolls-Royce’un üretimdeki tüm sivil uçak motorları halihazırda %50 SAF karışımıyla çalışmak üzere sertifikalı. Başarılı %100 SAF testleri, %100 SAF ile ticari uçuşlara giden yol için daha fazla dayanak sağlayacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Yorumları
Copyright