SON DAKİKA
hava
Google News

Ocak ayında temel besin ihracatı 1,03 milyar dolar

Bisküvi-pasta, buğday unu, bitkisel yağlar, şekerli ve kakaolu eserler ile makarna başta olmak üzere temel besin eserlerini kapsayan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri dalının Ocak ayı toplam ihracatı 1,03 milyar dolar oldu.

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 1:00

/ 15 views kez okundu.
Ocak ayında temel besin ihracatı 1,03 milyar dolar


Bisküvi-pasta, buğday unu, bitkisel yağlar, şekerli ve kakaolu eserler ile makarna başta olmak üzere temel besin eserlerini kapsayan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri bölümünün Ocak ayı toplam ihracatı 1,03 milyar dolar oldu. Ocak’ta 1,1 milyon ton ihracat yapan bölüm ihracat gelirlerini geçen yılın birebir devrine yüzde 5,4 artırarak, Türkiye’nin toplam tarım ihracatı içindeki hissesini yüzde 33’e taşıdı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri dalında en fazla ihracat gerçekleştiren vilayetler İstanbul, Gaziantep ve Mersin, en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler Irak, ABD ve Suriye oldu. 

“Tarımsal üreticilere dayanakta, Türkiye olumlu istikamette ayrışıyor”

Resesyon beklentileri, bölgesel savaşlar, iklim krizi ve maliyet artışlarının getirdiği çeşitli risklere karşın global besin bölümünün 2024 yılına umutlu başladığına vurgu yapan TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Kesim Şurası Lideri Ahmet Tiryakioğlu dünyadaki gelişmeleri şu biçimde kıymetlendirdi:

“Tarımsal girdi maliyetleri artmış olsa da mali sıkılaşma programlarının getirdiği talep daralması nedeniyle global besin fiyatları bir müddet daha sakin seyredebilir. Bu noktada kıymetli olan, üretici fiyatlarındaki artışı dengelemek ve enflasyonla çaba etmek üzere devletlerin ziraî üreticilere sağladıkları takviyelerin sürmesidir. Şu an Avrupa genelinde devam eden çiftçi hareketlerinin gerisinde bu taraftaki talepler var.”

Ortadoğu’daki çatışmaların petrol ve lojistik süreçleri üzerindeki tesirinin ne kadar süreceğinin bilinmediği bir ortamda kritik hususlardan birinin, ziraî üretim olacağına işaret eden Tiryakioğlu, Türkiye’deki gelişmeleri ise şöyle kıymetlendirdi: 

“Ülkemizde geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımları 13 milyon tonu geçerken, Tarım ve Orman Bakanlığımızın ziraî destekleme ödemeleri 63 milyar TL’yi aştı. Kamu kaynaklarımız bu süreçte üretimi destekleyici halde kullanıldı. Ziraî mahsulü işleyerek eserlerimizin yurt dışına katma bedelli biçimde satılmasını sağlayan besin ihracatçılarımız için, şu an en değerli mevzulardan biri finansmana erişim hususu. Bu noktada Eximbank’ın 50 milyar dolarlık takviye kelamı, son devirde finansman maliyetleri artan ihracatçılarımızı rahatlattı. Rekolte açısından çok verimli geçen bir yılda yurtiçindeki bu gelişmeler 2024 yılına da büyük gayelerle başlamamızı sağladı.”

“Türkiye Besin İhracatçıları markası tanıtım atağında”

Temel besin alanında Türkiye’nin en büyük şirketlerinin üye olduğu, farklı bölgelerdeki 6 ihracatçı birliğinin bir ortaya gelerek oluşturduğu Türkiye Besin İhracatçıları markasının tanıtım atağı hakkında bilgiler veren Tiryakioğlu şunları söyledi:

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri kesiminin iştigal alanı geniş ve varlıklı olduğu için, Birliklerimiz çatısı altında milletlerarası ölçekte rekabet eden çok büyük markalar var. İşletmelerimizin her biri, kendi alanlarında ses getiren pazarlama çalışmaları yürütüyor lakin ferdi faaliyetler, dalın ortak algısına istediğimiz kadar katkı vermiyor. 6 İhracatçı Birliğimizin iş birliği, Türkiye’nin dünyanın önde gelen besin ihracatçılarından biri olarak tanınırlığı   açısında çok değerli bir adım oldu. Bu ay, Turkish Food Exporters markasıyla Dubai’deki Gulfood fuarında olacağız. Burada potansiyel müşterilerimiz için düzenleyeceğimiz tanıtım çalışmalarıyla, Ortadoğu pazarındaki Türk malı algısına büyük katkı sağlayacağız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis