SON DAKİKA
hava
Google News

Multidisipliner bilim takımından epilepsi hastalığının teşhis ve tedavisine yönelik proje

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Anabilim Kısmı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Özden Gökçek’in yaptığı  “Epilepsili Çocuklarda Bilişsel İşlevlere Solunumsal Kas Performansının Tesiri: Glimfatik Sistem Aktivasyonu ve Nöropeptidler ile İzlemi” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 10:40

/ 85 views kez okundu.
Multidisipliner bilim takımından epilepsi hastalığının teşhis ve tedavisine yönelik proje


Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Anabilim Kolu öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Özden Gökçek’in yaptığı  “Epilepsili Çocuklarda Bilişsel İşlevlere Solunumsal Kas Performansının Tesiri: Glimfatik Sistem Aktivasyonu ve Nöropeptidler ile İzlemi” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Çocukluk çağında en sık görülen nörolojik hastalıklardan olan epilepsi hastalığının teşhis ve tedavisine yönelik yürütülen araştırma, Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı Pediatrik Nöroloji Bilim Kısmı iş birliğinde, farklı yükseköğretim kurumlarından araştırmacıların yer aldığı multidipliner bilim grup tarafından hazırlandı.

Proje grubunu makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yaptıkları nitelikli çalışmalarından ötürü proje takımını tebrik ederek çalışmalarında muvaffakiyetler diledi. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bilim insanları, ülkemiz başta olmak üzere tüm insanlığın gereksinimleri doğrultusunda araştırma alanlarını ağırlaştırarak, ulusal ve memleketler arası iş birlikli ve disiplinlerarası kıymetli projeler hazırlamaya devam ediyorlar. Çocukluk çağında en sık görülen nörolojik hastalıklardan olan epilepsi; nörobiyolojik, ruhsal ve bilişsel etkilenim ile karakterize edilen beynin bir nöronal network hastalığı olması nedeniyle epilepsiye  yönelik hazırladıkları proje münasebetiyle Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Özden Gökçek  proje grubunu tebrik ediyorum” dedi.

Araştırmanın içeriği ile ilgili bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Özden Gökçek, “Çocukluk çağı epilepsi hastalığını hem işlevsel hem de bilişsel etkilenim nedeniyle kıymetli bir sıhhat meselesidir. Epilepsi üzere nörodejeneratif hastalıklarda glimfatik sistem disfonksiyonu görülmekte olduğu ve teneffüs işlevlerinin güzelleştirilmesi ile glimfatik sistem aktivitesinde olumlu tesir sağlayarak bilişsel işlevde da olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. TÜBİTAK 1002 kabul alan bu projemiz kapsamında epilepsi teşhisli çocuklarda izole inspiratuar kas eğitiminin; bilişsel işleve, biyobelirteçlerin [nöropeptid-Y (NPY), nöral gelişim faktörü (NGF) ve nöron spesifik enolaz (NSE)] serum seviyelerine ve glimfatik sisteme muhtemel olumlu tesirinin araştırılması planlanmıştır” diye konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Özden Gökçek’in yürütücülüğünü yaptığı projede Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısım Lideri Doç. Dr. Serkan Bakırhan, Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Özkeskin, Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Pediatrik Nöroloji Bilim Kolu öğretim üyesi  Prof. Dr. Hasan Tekgül, Doç. Dr. Sanem Yılmaz, Doç. Dr. Seda Kanmaz, Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve  Diyetetik Kısmı öğretim üyesi  Doç. Dr. Reci Meseri, Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol Unsur Bağımlılığı Araştırma Uygulama Merkezinden Psk. Dr. Betül Akyel Göven ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Zafer Taraftan araştırmacı, Ege Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı yüksek lisans öğrencisi Miray Başer bursiyer olarak görev alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis