SON DAKİKA
hava
Google News

MAN Türkiye, fabrikasında kullandığı elektriğin %45’ini güneşten alacak

MAN Türkiye A.Ş., sürdürülebilirlik amacı doğrultusunda kıymetli bir yatırımı daha hayata geçiriyor. Şirket, pak güç yatırımları kapsamında Ankara fabrikasının çatısına Astronergy garantisiyle 6,9 MWp konseyi gücünde Güneş Gücü Santrali (GES) kuruyor. Proje ile MAN Türkiye A.Ş’nin fabrikasının yıllık elektrik tüketiminin yüzde 45’i yenilenebilir güçten karşılanacak.

Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 8:24

/ 9 views kez okundu.
MAN Türkiye, fabrikasında kullandığı elektriğin %45’ini güneşten alacak


MAN Türkiye A.Ş., sürdürülebilirlik amacı doğrultusunda değerli bir yatırımı daha hayata geçiriyor. Şirket, pak güç yatırımları kapsamında Ankara fabrikasının çatısına Astronergy teminatıyla 6,9 MWp şurası gücünde Güneş Gücü Santrali (GES) kuruyor. Proje ile MAN Türkiye A.Ş’nin fabrikasının yıllık elektrik tüketiminin yüzde 45’i yenilenebilir güçten karşılanacak.

MAN Truck & Bus’ın Almanya dışındaki birinci üretim tesisi olarak, 1966’da Türkiye’de faaliyete başlayan MAN Türkiye A.Ş., pak güç alanında yeni bir yatırımın birinci adımını atıyor. Halihazırda günde 16 araç üretim kapasitesi ile MAN’ın değerli otobüs üretim merkezleri ortasında yer alan fabrika, yeni yatırımla kullandığı elektriğin yarısına yakınını güneş gücünden karşılamayı hedefliyor.

 

MAN’ın “Sürdürülebilir Güce Dayalı Pak Ulaşım Çözümleri” mottosunun yanı sıra Volkswagen Grubu’nun global sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda yeşil, ekonomik ve öngörülebilir güç arzını sağlamak ismine gerçekleştirilen proje, Türkiye’de faaliyet gösteren küresel bir güç firması olan Astronergy iş birliğinde hayata geçiriliyor. 6 MWp’lik kısmı devreye giren projede, 0,9 MWp’lik kısım için ise çalışmalar devam ediyor.

 

4.970 ton karbon salımı engellenerek etrafa katkı sağlanacak

 

Şirketin pak güce yönelik hayata geçirdiği proje kapsamında, MAN Türkiye A.Ş.’nin Ankara’daki fabrikasının çatısında 12.803 adet güneş paneli kullanılarak güneş gücünden elektrik üretilecek. Pak güce dönük atılan bu adım ile 4.970 tonluk karbon salımı engellenerek, etrafa değerli bir katkı sağlanacak. Proje ile ayrıyeten kurumsal olarak da “Yenilenebilir Güç Tedarik Anlaşması” konseptinin Türk mevzuatına uyumlu hale getirilmesi, özgün, uçtan uca güç verimliliği uygulaması sayesinde şirketin, güç maliyetlerinin bir kısmı 10 yıl boyunca sabitlenmiş olacak.

 

MAN sürdürülebilir güce dayalı üretim ile bölüme öncülük ediyor

Dünya genelinde son yıllarda yaşanan gelişmeler, sürdürülebilirliğin ehemmiyetini net bir formda ortaya koydu. Bilhassa global ısınma ve iklim değişikliği, sürdürülebilir geleceğe dönük yatırımları çok daha değerli ve acil hale getirmiş durumda. Bu nedenle de şirketler ve ülkeler, üretimde pak güç kullanımının artırılması ve karbon salımını azaltmaya dönük amaçlarla kendilerini bu yeni olağana hazırlamaya çalışıyorlar.

Ağır ticari araç bölümünün global ve esaslı markası olan MAN ise, dünyanın yöneldiği yeni amaca öncülük etmek ismine çalışmalarını artırarak devam ettiriyor. Global sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda elektrikli araçların geliştirilmesine ve üretimine ağırlaşan MAN, geliştirdiği elektrikli araçlarla da, iklim-nötr nakliyecilikte yeni bir devrin kapılarını aralıyor. Bunun yanında, birebir vakitte sürdürülebilir güce dayalı üretim için de tesislerinde daha fazla pak güç kullanımına dönük yatırımlara da öncelik veren MAN, iş ortakları ile birlikte bu alana yönelik projeler geliştiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis