SON DAKİKA
hava
Google News

Lider Altay: “Tarihi Meram Hamamı Oyuncak Müzesi Olarak da Kullanılacak”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi tarafından onarımı yapılacak Tarihi Meram Köprüsü yanında bulunan Karamanoğlu Mehmet Beyefendi Hamamı’nın restorasyon başlangıcını yaptı

Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 15:48

/ 31 views kez okundu.
Lider Altay: “Tarihi Meram Hamamı Oyuncak Müzesi Olarak da Kullanılacak”


Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi tarafından onarımı yapılacak Tarihi Meram Köprüsü yanında bulunan Karamanoğlu Mehmet Beyefendi Hamamı’nın restorasyon başlangıcını yaptı. Tarihi hamamın 600 yıl evvel Karamanoğlu Mehmet Beyefendi tarafından yapıldığını belirten Lider Altay, “Burada da birebir Darü’l Mülk Projesi’nde olduğu üzere zihnimizdeki fotoğrafın büyük modülünü ortaya koymak ismine yap-bozun kesimlerini tek tek yerleştiriyoruz. Burası bir oyuncak müzesi olarak kullanılacak. Böylelikle ailelerin çocuklarıyla bir arada her daim ziyaret edebilecekleri yeni bir yer oluşturuyoruz. İnşallah bu yıl tamamlanarak hizmete açılmış olacak. Böylelikle Meram’ımız çok değerli bir hizmet kazanacak” dedi. AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, Konya’nın her hizmetin en güzeline layık bir kent olduğunu vurgulayarak, “31 Mart 2024’te de yeni bir tarihin başlangıcı olarak bu hoş işlerin çok daha büyüyeceği bir periyodu birlikte yaşayacağız” diye konuştu. Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş, “Meram eski günlerinden çok daha ötesine geçecek. Uğur liderimiz bu periyotta Meram’da asla bizi yalnız bırakmadı. Kendisine çok teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı. 

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Köprüsünün yanında bulunan Karamanoğlu Mehmet Beyefendi Hamamı’nın onarımını yaparak tarihi yapıtı tekrar ihya ediyor.

Tarihi hamamın onarım başlangıcı için düzenlenen programda konuşan Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş, uzman takımların tek tek taşları ve betonları ayrıştırarak, çok ince ve en özgün haline geri çevirecek bir onarım çalışması yaptıklarını söz ederek, “Konya’ya dışardan gelen yahut mahallî halkımızın tamamının hafta sonları yahut boş vakitlerinde soluklanmak için geldikleri Meram Son Durak dediğimiz; artık Taş Köprü ve Çamlıbel diye isimlendirdiğimiz yere gelinmesinin sebeplerini artıracak işler yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu. 

 

“MERAM ESKİ GÜNLERİN ÇOK DAHA ÖTESİNE GEÇECEK”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’ın Meram’la ilgili çok büyük hayalleri olduğunu kaydeden Lider Kavuş, “Meram eski günleri üzere falan demeyeceğim, eski günlerinden çok daha ötesine geçecek. Vatandaşlarımızın kullanacağı alanların tahminen 4 yahut 5 katına çıkarıldığı bir alan haline gelmiş olacak. Uğur liderimiz bu devirde Meram’da asla bizi yalnız bırakmadı. Ya bir işin içinde bir arada olduk ya yanımızda oldu, ardımızda oldu lakin daima birlikte koşturduk. Konya’da o büyük birlik ve beraberlik, çok büyük bereketlere vesile oldu. Kendi gücümüzün yetmeyeceği, altından kalkamayacağımız her işte o birliğin beraberliğin sayesinde altından kalkmış olduk. Ben, Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay’a çok teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

 

“ŞEHRİMİZ HER HİZMETİN EN GÜZELİNE LAYIK”

AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, Konya’nın her hizmetin en güzeline layık bir kent olduğunu vurgulayarak, “Bunu yapacak takımlar da AK takımlar. Geçmişten bugüne bu hoş işleri daima yaptılar, 31 Mart 2024’te de yeni bir tarihin başlangıcı olarak bu hoş işlerin çok daha büyüyeceği bir devri birlikte yaşayacağız. Bu kenti yönetenlerin kendi içindeki birlik ve beraberliği ve birebir gayeye koşma anlayışıdır. Bu onarımın Konya’mız için güzel olmasını diliyorum” değerlendirmesini yaptı.

 

“BU ALANDA ONARIM YAPMAK BİZE NASİP OLDU”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay da değerli bir işin temelini attıklarını ve yapılan bu çalışmaların hepsinin Konya’ya hizmet olarak yansıdığını belirterek konuşmasına başladı.

Tarihi hamamın 600 yıl evvel Karamanoğlu Mehmet Beyefendi tarafından yapıldığını paylaşan Lider Altay, “Hepimizin ‘Meram Hamamı’ diye bildiğimiz bu alanda onarımı yapmak bizlere nasip oldu. Bu bölge hepimizin çocukluğunun geçtiği, Konya’ya gelenlerin en çok ziyaret ettiği alanlardan birisi. Burada da tıpkı Darü’l Mülk Projesi’nde olduğu üzere zihnimizdeki fotoğrafın büyük kesimini ortaya koymak ismine yap-bozun modüllerini tek tek yerleştiriyoruz. Tavusbaba civarında dönüşüm ve caminin güçlendirilmesiyle başlamıştık. Artık buradaki hamamın onarımıyla devam ediyoruz. Sonrasında Vali Konağı’nın taşınmasıyla birlikte orada yapacağımız düzenleme ve Çamlıbel ardında yapmış olduğumuz kamulaştırma ile birlikte burası adeta yine canlanacak. İnsanların koşarak geleceği yerler yapmayı istek ediyoruz. Bu hamamın onarımı konusunda çok titiz bir çalışma yürütüldü. Bilhassa betonarmeden arındırarak tekrar o taş yapının hoşluğunun ortaya konacağı hoş bir onarım çalışması yürütüyoruz. Artık bu hususta da hem projesinden hem de üretimine kadar önemli bir uzmanlık alanı kentimizde oluştu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

 

BİR OYUNCAK MÜZESİ DE OLACAK

Ayrıca hamamın bir oyuncak müzesi olarak kullanılacağını kaydeden Lider Altay, “Böylece ailelerin çocuklarıyla birlikte her daim ziyaret edebilecekleri yeni bir yer oluşturuyoruz. İnşallah bu yıl tamamlanarak hizmete açılmış olacak. Böylelikle Meram’ımız çok değerli bir hizmet kazanacak. İnşallah Konyalıların çokça ziyaret ettiği, gelip ilgiyle vakit geçirdikleri bir yer olacak” diye konuştu.

 

“KONYA’NIN HER KÖŞESİNİ NAKIŞ NAKIŞ İŞLİYORUZ”

Bir taraftan da seçim çalışmalarının aralıksız biçimde sürdüğüne değinen Lider Altay, “Bu periyot kıymetli vilayet liderimizin şahsında tüm teşkilatlarımızın takviyesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle yine aday olduk. Merkezde belediye liderlerimizle devam ediyoruz. Bilhassa Meram’da AK Parti iktidarlarında birinci defa mevcut belediye liderimizin tekrar aday olduğu bir süreç yaşıyoruz. Bunda bedelli Belediye Liderimiz Mustafa Kavuş’un birinci günden itibaren gösterdiği uğraş, muvaffakiyet ve vatandaşla kurmuş olduğu bağlantı çok kıymetlidir. Ben bu periyotta de çok daha başarılı işler yapacağına inanıyorum. Daima birlikte Konya’mızı güzelleştirmek için hem merkez 3 ilçemizde hem de 28 ilçemizde büyük bir çaba içindeyiz. İnşallah yeni devirde çok daha başarılı işler yapmayı istek ediyoruz. Konya çok yüksek bir dayanak veriyor bize, bu takviye bizim sorumluluğumuzu artırıyor. Konya’nın her köşesini adeta nakış nakış işliyoruz. Bu periyotta de hazırız ve kararlıyız. Güçlü Konya İçin Bir Adım Daha diyerek Konyalılardan dayanak istiyoruz. Konyalıları bunu yapacağına inancımız tam. İnşallah istikrarın devam ettiği, merkezi hükümetin, Büyükşehir Belediyesinin ve 31 ilçenin tamamının Cumhur İttifakı’nda olduğu bir periyodun başlangıcını 1 Nisan sabahı yapmış olacağız” dedi.

Konuşmaların akabinde Lider Altay ve Lider Kavuş birinci harcı koyarak tarihi hamamın onarımını başlattı. Programa katılanlar daha sonra hamamda incelemede bulunarak bilgi aldı.

 

KARAMANOĞLU MEHMET BEYEFENDİ HAMAMI

Halk ortasında Meram Hamamı olarak da bilinen Karamanoğlu Mehmet Beyefendi Hamamı, 1424 yılında Karamanoğulları Beyliği periyodunda inşa edildi. Konya Büyükşehir Belediyesi, vakit içinde deforme olan, 652 metrekarelik alana sahip olan ve toplam 16 yerden oluşan bu tarihi yapıyı yine restore ederek Oyuncak Müzesi olarak projelendirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis