SON DAKİKA
hava
Google News

Kore Kızılhaçı’ndan Kızılay’a Büyük Takviye

Geçen yıl yaşanan yıkıcı zelzelelerin akabinde bölgeye acil takviye sağlamak hedefiyle Güney Kore’de yardım kampanyası başlatan Kore Kızılhaçı, bugüne kadar gerçekleştirdiği yardımların yanı sıra sarsıntı bölgesindeki faaliyetlerini desteklemek üzere Türk Kızılay’a 45 acil durum aracı bağışladı.

Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 14:12

/ 18 views kez okundu.
Kore Kızılhaçı’ndan Kızılay’a Büyük Takviye


Geçen yıl yaşanan yıkıcı zelzelelerin akabinde bölgeye acil dayanak sağlamak emeliyle Güney Kore’de yardım kampanyası başlatan Kore Kızılhaçı, bugüne kadar gerçekleştirdiği yardımların yanı sıra sarsıntı bölgesindeki faaliyetlerini desteklemek üzere Türk Kızılay’a 45 acil durum aracı bağışladı.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen yıkıcı sarsıntıların akabinde, bölgeye kalkınma takviyesi sağlamak gayesiyle Güney Kore’de kampanya başlatan Kore Kızılhaçı, acil durumlara müdahale etme ve zelzele bölgesindeki faaliyetlerini desteklemek üzere Türk Kızılay’a 45 araç bağışında bulundu.

45 acil durum aracının teslim merasiminde konuşan Kore Kızılhaçı Türkiye ve Suriye Delegasyon Lideri Jae Ryul Kim, Türkiye ve Güney Kore’nin güç vakitlerde birbirine dayanak olan iki dost ülke olduklarını vurguladı. Kim, “Türk Kızılay ve Kore Kızılhaçı, sarsıntının birinci gününden beri birlikte çalışıyor. Burada etkilenenlere takviye olmaya devam edeceğiz ve Güney Kore halkının Türk halkına yönelik sıcak hislerini iletmek ismine kardeş Kızılhaç Topluluğu olarak elimizden gelenin en güzelini yapacağız. Türk Kızılay’a, devam eden iş birliği ve dostluğumuzu çeşitli ortak projeler aracılığıyla somutlaştırma eforları için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Türk halkına dayanakları için Güney Kore halkına minnettar olduklarını tabir eden Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Can da “Bugün teslim aldığımız bu özel araçlar Türkiye ve Güney Kore ortasında devam eden dayanışmanın ve uzun vadeli iş birliğinin değerli bir göstergesi. Bu büyük takviyeyle halkımızın acil muhtaçlıklarını daha süratli halde giderebileceğiz. Kore Kızılhaçı aracılığıyla dayanaklarını ve şefkat elini çok uzaklardan uzatarak acı günümüzde elimizden tutan dost Güney Kore halkına ve büyük gayret gösteren Kore Kızılhaçı’ndaki arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” sözlerini kullandı.

Mobil çamaşırhane ve taşınabilir yemek dağıtım aracı olarak kullanılan 2 özel acil durum aracı nisan ayında teslim edilmişti. Kore Kızılhaçı, oluşabilecek acil durumlara müdahale etme ve zelzele bölgesindeki faaliyetlerini desteklemek gayesiyle şubelerinde kullanılmak üzere Türk Kızılay’a 43 araç daha teslim etti. Bağışlanan acil durum araçlarıyla Türk Kızılay’ın bölgedeki operasyonel kapasitesi güçlendi.

 

Türk Kızılay ve Kore Kızılhaçı ortak programla çalışıyor 

Depremlerin akabinde Türk Kızılay ile yakın uyum ve iş birliği içinde çalışmalar yürüten Kore Kızılhaçı, nisan ayında Türkiye’deki Delegasyon Ofisi’nin kurulmasıyla faaliyet alanını daha da genişletti. Bugüne kadar Türk Kızılay ve Kore Kızılhaçı, ortak çalışmalarıyla 570 binden fazla şahsa ulaştı, 130 binin üzerinde acil yardım materyali dağıttı ve 960 binden fazla yemek dağıtımı yaptı. Birebir yardım, besin ve beslenme, süreksiz barınma, kış yardımı, geçim kaynaklarını destekleme, toplum hizmetleri, kan hizmetleri ve kapasite geliştirme alanlarında dayanaklarda bulunan Kore Kızılhaçı, Türk Kızılay, AFAD ve lokal yetkililerle iş birliği içinde Pazarcık’ta 1000 konteynerdan oluşan ‘Türkiye-Kore Dostluk Köyü Konteyner Kenti’ni kurdu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis