SON DAKİKA
hava
Google News

İzmir’de zeytinde hastalık bitti randıman arttı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lider Tunç Soyer‘in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla çiftçinin zeytinini yere döktürmedi. “Zeytinde Halkalı Leke” hastalığıyla çaba kapsamında, 862 üreticiye yaklaşık 58 ton bordo bulamacı hibe edildi. Üreticinin hem girdi maliyetini azaltıp hem de randımanı iki katına çıkaran uygulamayla kimyasal ilaç kullanımının da önüne geçildi.

Son Güncelleme :

24 Şubat 2024 - 16:24

/ 92 views kez okundu.
İzmir’de zeytinde hastalık bitti randıman arttı


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lider Tunç Soyer‘in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla çiftçinin zeytinini yere döktürmedi. “Zeytinde Halkalı Leke” hastalığıyla uğraş kapsamında, 862 üreticiye yaklaşık 58 ton bordo bulamacı hibe edildi. Üreticinin hem girdi maliyetini azaltıp hem de randımanı iki katına çıkaran uygulamayla kimyasal ilaç kullanımının da önüne geçildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda, kırsaldaki çiftçilerin üretim şartları güzelleştirilmeye devam ediyor. İzmirli çiftçinin kıymetli geçim kaynaklarından zeytin ağaçlarında oluşan “Halkalı Leke” hastalığıyla çaba başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, zeytin ağaçlarına içerisinde kimyasal barındırmayan bordo bulamacı tedavisi başlattı. Uygulamayla kimyasal ilaç kullanımının da önüne geçilerek sağlıklı ve kaliteli meyve üretilmesine imkan sağlandı.

862 üreticiye 58 ton Bordo Bulamacı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ziraat mühendisleri, köy köy gezerek zeytin üreticilerine bordo bulamacı hakkında bilgi vererek kullanımlarını gösterdi. 2019 yılında başlayan uygulama kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa, Bayındır, Selçuk, Menderes, Karaburun ve Urla’da toplam 862 üreticiye yaklaşık 58 ton bordo bulamacı dağıttı.

“Herkes çok memnun”
Zeytinde randımanı ve kaliteyi arttıran uygulamanın son dağıtımı Urla Kadıovacık’ta yapıldı. İki yıldır bordo bulamacı takviyesinden faydalanan Urlalı çiftçiler, randımanın artığını söyledi. Kadıovacık Mahalle Muhtarı Ümit Özdemir, “Tunç liderimizin Öteki Bir Tarım Mümkün vizyonuyla başlattığı bordo bulamacı dayanağından faydalandık. Köylü çok mutlu. Köyüm ismine liderimize ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Eserlerde bir düşme vardı. Randıman artınca vatandaş da şad oldu. Burada birinci ziraî üretim zeytincilik. Zeytine çok kıymet veriyoruz. Tunç liderimiz yalnızca tarım dayanaklarında değil, birçok alanda yanımızda oldu. Köyümüze toplu ulaşım geldi. Fidan konusunda, danışmanlık konusunda da bize çok yararlı oldu” diye konuştu.

“Zeytini o denli görünce biz de memnun oluyoruz”
Kadıovacıklı üretici Aydın Eren, “Ben çok mutlu kaldım. Ağaçların keyfi bile arttı. Leke diye bir şey kalmadı. Geçen sene iki sefer attım, bu sene de iki sefer atacağım.  Daha eksikler var, onları devam ettireceğim. Faydalı olduğunu düşünüyorum. Ağaçlar çok değişik bir renk aldı. Evvelden sararıyordu ağaçlar. Zeytini o denli görünce biz de keyifli oluyoruz. Biz, zeytinin yağını satıyoruz, hurmasını satıyoruz. Çoluk çocuk, anne baba yiyoruz daima beraber” sözlerini kullandı.

“Mahsulün iki katını aldık”
Cevat Çağhan, “Ben nitekim çok mutlu kaldım. Verilen takviyeden ötürü çok teşekkür ederim. Her sene aldığımız mahsulün iki katını aldık. Hem yaprakları güçlendirdi, hem de zeytini yere dökmedi. Her sene döküyordu, bu sene döktürmedi. Tekrar bordo bulamacı atacağız. Dayanaklar devam ederse çok güzel olur” formunda konuştu.

“Külfetliydi”
Gürkan Özkan ise, “Uygulamaya geçen yıl başladık. Yarından itibaren zeytinlerimize yeni uygulamamızı yapacağız. Bizim zeytinimiz susuz yetiştiği için bir yıl var yılı, bir yıl yok yılıydı. Bizde ekipman yoktu, bordo bulamacını almak külfetliydi. Lakin hibe olunca çok uygun oldu. Bordo bulamacının içinde kimyasal olmadığı için ziyanı da yok. Uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis