SON DAKİKA
hava
Google News

“İnsan Dünyadır” standı İzmirlilerle buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, sanatçı Figen Gürsoy’un Yaşar Kemal’in bütün kitaplarının derlemesinden oluşan “İnsan Dünyadır” standının açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Lider Soyer, Yaşar Kemal’in dizelerini sanatseverlere aktararak, “Yalan teşkilat kurmuş, gerçek yalnızdır. Palavranın geleneği var, senin doğrunun her gün tekrar yaratılması gerek

Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 12:24

/ 15 views kez okundu.
“İnsan Dünyadır” standı İzmirlilerle buluştu


İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, sanatçı Figen Gürsoy’un Yaşar Kemal’in bütün kitaplarının derlemesinden oluşan “İnsan Dünyadır” standının açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Lider Soyer, Yaşar Kemal’in dizelerini sanatseverlere aktararak, “Yalan teşkilat kurmuş, gerçek yalnızdır. Palavranın geleneği var, senin doğrunun her gün tekrar yaratılması gerek.

Sen yenileceksin. Yenileceksin! Yenilmenin tadına varacaksın, gerçek yenilmeli. Yenilmeyen yanlışsız yenmiş sayılmaz. Gerçek yenile yenile o denli keskin bir hale gelmeli ki…” dedi.
 
Yaşar Kemal’in sözlerle dokuduğu Anadolu görüntüleri, minyatür sanatıyla İzmir’de sanatseverlerle buluştu. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Yaşar Kemal’in bütün kitaplarını derleyip minyatür sanatına aktaran sanatçı Figen Gürsoy’un “İnsan Dünyadır” isimli standı İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in iştirakiyle açıldı. 3 Mart tarihine kadar açık kalacak ve 57 kitabın minyatürlerle anlatıldığı standın açılış merasiminde ayrıyeten Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, muharrir Nedim Atilla, dernek, STK temsilcileri, belediye bürokratları ile sanatseverler katıldı. Stantla birlikte tıpkı vakitte İzmir Büyükşehir Belediyesi Yayınları’ndan çıkan “İnsan Dünyadır Minyatürlerle Yaşar Kemal’in Bütün Kitapları” isimli kitap da okuyuculara sunulacak.
 
Yenilmenin tadına varacaksın, gerçek yenilmeli

Açılış merasiminde konuşan Lider Tunç Soyer, “ Birkaç gün evvel Osmaniye’deydim. Acıları paylaşmaya ve onları kucaklamaya gittik. Yaşar Kemal’in meskenine de gittik ve nasıl bir damardan beslendiğini gördük. İnanılmazdı ve hak verdik. Osmaniye’den o topraklardan Yaşar Kemal’in çıkmasına hak verdik. Anadolu’yu bu kadar hoş anlatmasının sebebi de o. Sanatkarımız Figen Hanım o sözcükleri, düşleri, gerçekleri ve bütün kıssayı görselleştirip harikulâde bir iş çıkarmış. Kitap ve sözcüklerin dışında diğer bir sanatı mümkün kılmış. 4 yıllık emek lisana kolay. Büyük ustamız Yaşar Kemal’in eşi de bizi bugün de yalnız bırakmadı. Uygun ki buradasınız bizi çok onurlandırdınız” dedi ve konuşmasını Yaşar Kemal’in şu dizeleriyle sonlandırdı.

“Yalanın gücü doğrunun güçsüzlüğünden değildir. Palavra teşkilat kurmuş, yanlışsız yalnızdır. Palavranın geleneği var, senin doğrunun her gün yine yaratılması gerek.
Her gün şafak çiçeği üzere yine açması gerek. Sen yenileceksin.

Yenileceksin! Yenilmenin tadına varacaksın, yanlışsız yenilmeli. Yenilmeyen hakikat yenmiş sayılmaz. Gerçek yenile yenile o denli keskin bir hale gelmeli ki… Yüz bin yıl su altında, yıkanmış, düzelmiş çakıltaşı üzere.”

Ne kadar çok insanın gönlünde ve zihninde Yaşar Kemal dolanırsa bu dünya o kadar güzelleşir

Sanatçı Figen Gürsoy ise, “Yaşar Kemal ustanın sofrasındayız. Hayatın içerisinde iyiyi, doğruyu anlatan ne varsa sevgiyle bize anlatıyor. Beşere insanlığa dair yaşanması yaşatılması için yol göstericidir. Bu sofrada herkese yer var. Ben 4 yıldır Yaşar Kemal’in barış, sevgi cümleleriyle gani gani beslendim. Yaşar Kemal’in cümleleri benim iç dünyamı güçlendirdi. Bu emeklerin karşılığını stantta bulacağımı düşünüyorum. Ne kadar çok insanın gönlünde ve zihninde Yaşar Kemal dolanırsa bu dünya o kadar güzelleşir. Bu standa ithafım Yaşar Kemal ustanın 101. Yaşına ve Ulu Liderimiz Atatürk ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 101. yılına ve İzmir’e armağan etmek istiyorum” diye konuştu.
 
Tunç Liderle bir hoşluk yaşanıyor İzmir’de

Yaşar Kemal eşi Ayşe Semiha Baban da açılışta olmaktan duyduğu heyecanı lisana getirerek, “O kadar heyecanlıyım ki, ben aslında İzmirli değilim lakin burada olan liderim, dostlarım ve geçirdiğimiz fevkalade Yaşar Kemal sempozyumu sahiden beni İzmirli hissettiriyor. Tunç Lider o kadar uygun biliyor ki Yaşar Kemal’in edebiyatını. Bugün hakikaten bir birinci yaşanıyor, bir hoşluk yaşanıyor. İzmir’de bir kaç yıldır yeniden Tunç Lider sayesinde kendimi İzmirli bulduğum yıllarda sahiden hem Yaşar Kemal hem genel olarak kültür sanat manasında çok heyecanlı anlar yaşadım. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı. 
 
Tunç Lider kente imzasını attı

Gazeteci ve müellif Nedim Atilla da sanatkarın gözlerini kaybetmek kıymetine bu yapıtları çıkardığını çok büyük bir emeğin var olduğunu söz ederek, “Minyatürlerin Yaşar Kemal’in yapıtlarından çıkmış olması ve bu kadar hoş yapıtları bir ortada görmek biz İzmirlilere nasip oldu. Öteki sanat yapıtına dönüşmeyecek. Bu işin olmasında bu standın olmasında sevgili Tunç Liderin emekleri göz arkası edilemez. Tunç Başkan’a ayrıyeten teşekkür ediyorum. Tunç Lider yalnızca tarımda değil ulaşımda değil, alt yapı yatırımlarında da kültür sanatta da kente imzasını attı” halinde konuştu.
 
4 yıllık emeğin ürünü

Sanatçı Figen Gürsoy’un yapıtı olan her bir minyatür, Yaşar Kemal’in anlattığı öykülerin renklerini, dokularını ve hislerini canlandırarak, okuyuculara ve izleyicilere orijinal kapılar aralıyor. Stant tıpkı vakitte, UNESCO’nun da tanıdığı minyatür sanatının somut olmayan kültür mirasının da bir kesimi. Bu özgün stant, 2021 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Türk Minyatür Sanatının Kültürel Miras Taşıyıcısı olarak sanatçı kimliğini alan Figen Gürsoy’un dört yıllık emeği, sabrı ve tutkusunun eseri.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis