SON DAKİKA
hava
Google News

İmplant yapılabilmesi için kemik erimesine karşı yenilikçi tahliller var!

Diş çekimlerinin akabinde ortaya çıkan çene kemik erimesine karşı tahlil: Çene Kemiği Ogmentasyonu!

Son Güncelleme :

14 Şubat 2024 - 9:24

/ 31 views kez okundu.
İmplant yapılabilmesi için kemik erimesine karşı yenilikçi tahliller var!


Diş çekimlerinin akabinde ortaya çıkan çene kemik erimesine karşı tahlil: Çene Kemiği Ogmentasyonu!

İmplant uygulayabilmek için makul yükseklikte ve kalınlıkta kemik varlığına gereksinim olduğunu kaydeden uzmanlar, bu biçim olayların sıklıkla hastanın kendi kemiğinden alarak ya da yapay biomateryaller kullanarak giderildiğini söylüyor.

Cerrahi prosedürün, kemik yetersizliğinin ölçüsüne, yatay ya da dikey tarafta oluşuna nazaran değişebildiğini lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, “Ogmentason sürecinden 4 ila 6 ay sonrasında çene kemiği, implant üretimine uygun hale geliyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Üsküdar Diş Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, çene kemiği ogmentasyonu (arttırımı) hakkında bilgi verdi.

“Diş çekimlerinden sonra karşılaşılan en büyük sorunlardan biri çene kemiklerinde görülen erime.”

Diş çekimlerinden sonra, uzun periyotta karşılaşılan en büyük sorunlardan birinin çene kemiklerinde görülen erime olduğunu tabir eden Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, “Ancak İmplant uygulayabilmek için makul yükseklikte ve kalınlıkta kemik varlığına gereksinim duyuluyor. Bu usul hadiseleri sıklıkla hastanın kendi kemiğinden alarak ya da yapay biomateryaller kullanarak gideriyoruz. Kolay hadiselerde sentetik kemik greftleri ve bariyerlerini kullanırken daha geniş hacimde kemiğe muhtaçlık duyduğumuzda hastanın kendi çenesinden doku alarak kemik naklini gerçekleştirebiliyoruz.” dedi.

“İşlemden 4 ila 6 ay sonrasında çene kemiği implant üretimine uygun hale geliyor.”

Cerrahi prosedürün, kemik yetersizliğinin ölçüsüne, yatay ya da dikey tarafta oluşuna nazaran değişebildiğini lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, “Ogmentason sürecinden 4 ila 6 ay sonrasında çene kemiği implant üretimine uygun hale geliyor.  

“Otojen greftleme süreçlerinde, hastanın kendi kemiği ve kemik vidaları kullanılıyor.”

Otojen greftleme süreçlerinde, hastanın kendi kemiği ve kemik vidaları kullanıldığını anlatan Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, “Bekleme müddetinin 4-4.5 ay sürmesi, yüksek biyouyum, düşük komplikasyon riski üzere avantajlar mevcutken ikinci bir cerrahi alanın oluşması dezavantaj sağlamaktadır. Yapay biomateryaller ise sentetik ya da hayvan ve insan kaynaklı olarak üretiliyor. Operasyonda kemik tozu, bariyer ve fiksasyon vidaları kullanılır. Yeni kemik oluşum süreci 6-7 ay kadar sürmektedir, biyouyumu daha düşüktür. Fakat cerrahi prosedürü daha kolaydır.  Tercih hadisenin durumuna ve doktorun tecrübesine  göre şekillenmektedir.” biçiminde konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis