SON DAKİKA
hava
Google News

EÜ Etnografya Müzesinden “Ege Bölgesi Antik Agora Ağırlıkları” söyleşisi

Ege Üniversitesi (EÜ) Etnografya Müzesinde “Ege Bölgesi Antik Agora Ağırlıkları” söyleşisi düzenlendi. EÜ Sıhhat Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü EÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur’un yaptığı söyleşide konuşmacı olarak Koleksiyoner Izak Eskinazi yer aldı.

Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 12:12

/ 11 views kez okundu.
EÜ Etnografya Müzesinden “Ege Bölgesi Antik Agora Ağırlıkları” söyleşisi


Ege Üniversitesi (EÜ)  Etnografya Müzesinde “Ege Bölgesi Antik Agora Ağırlıkları” söyleşisi düzenlendi. EÜ Sıhhat Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü EÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur’un yaptığı söyleşide konuşmacı olarak Koleksiyoner Izak Eskinazi  yer aldı. Söyleşiye; EÜ Etnografya Müzesi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Dilek Maktal Canko, akademisyenler, bahse ilgi duyanlar ve öğrenciler katıldı.

Söyleşide koleksiyon yapmaya başlama öyküsünü anlatan Izak Eskinazi,  “Ağırlık koleksiyonuma 2000’li yılların başında başladım. Koleksiyonumda 850’ye yakın nesne bulunuyor. İzmir Arkeoloji Müzesine kayıtlı bir koleksiyonerim” dedi. Agora hakkında bilgiler veren Eskinazi, “Agora, kolay tarifiyle sütunlu galeri ve dükkân dizileriyle çevrili, üstü açık kare bir yerdir. Agora’da yer alan yerlerin ön tarafında bir tezgâh ve içinde satılacak mallar yer alırdı. Agoralar birer kamusal alan olduğu için belirlenen kurallara uyulması mecburiyeti vardı. Bu kurallar agoranın uygun bir yerine taş üzerine kazılarak yazılır ve uygun bir yere dikilirdi. Alışveriş sırasında kullanılan kamusal araçlar ise tartmada kullanılan teraziler, terazi tartıları, hacim ve uzunluk ölçüleri ile ödeme aracı olan sikkelerdi” diye konuştu.  

“Ağırlıklar bronz kurşun yahut taştan üretilirdi”

Antik periyotta agoralarda kullanılan yüklerin, gereçleri, halleri ve üzerlerindeki sembollerin açıklamaları hakkında da bilgi veren Eskinazi, “ Eski Yunan terazi tartılarına genel olarak bakıldığında temel olarak; bronz, kurşun ve taş materyallerden üretilmiş oldukları görünür. Bronz ve taş, kurşuna nazaran daha sağlam ve orjinal yüklerini müdafaada daha stabildirler lakin daha az üretilmişlerdir. Bu nedenle günümüze daha az sayıda ulaşmışlardır. Bronz tartıların üretilmesi daha değerli olduğu için bu tartılar daha çok, pazar denetçileri tarafından standart yük olarak üretildiği düşünülmektedir” diye konuştu.

Antik periyot yük ölçülerine de değinen Eskinazi, bu ölçüleri örneklerle anlattı. Eskinazi, kendi koleksiyonuna ilişkin modülleri iştirakçilere tanıtırken Roma ve Bizans tartıları konusunda da kısa bir bilgilendirme gerçekleştirdi.

Eskinazi, söyleşinin akabinde, iştirakçilerin koleksiyonuyla ilgili sorularını yanıtladı. Aktiflik sonunda Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur ve Dr. Öğretim Üyesi Dilek Matkal Canko, Izak Eskinazi’ ye “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis