SON DAKİKA
hava
Google News

Egeli akademisyenlerin geliştirdikleri “Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı” ABD’den patent tescili aldı

Ege Üniversitesinde oluşturulan bilim üretme ekosistemi sonucunda yapılan çalışmalar patent almaya devam ediyor.

Son Güncelleme :

27 Şubat 2024 - 13:00

/ 81 views kez okundu.
Egeli akademisyenlerin geliştirdikleri “Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı” ABD’den patent tescili aldı


Ege Üniversitesinde oluşturulan bilim üretme ekosistemi sonucunda yapılan çalışmalar patent almaya devam ediyor. Ege Üniversitesi Dokumacılık ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi (TEKAUM) Müdür Yardımcısı ve Emel Akın Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç’ün yürütücülüğünü yaptığı, Dokuma Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Özdil’in  araştırmacı olarak vazife aldığı   “Kumaşların Dalama Özelliğinin Objektif Olarak Ölçümünü Sağlayacak Bir Aygıt Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında geliştirilen “Kumaş Dalama Ölçüm Aygıtı (Fabric Prickle Measurement Tester)” Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) patent tescili aldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  “Hem eğitim hem de Ar-Ge faaliyetlerinde kalitesi tescillenmiş bir araştırma kurumu olan üniversitemiz bünyesindeki uzman akademisyenlerimiz bilim dünyasına kıymetli katkılar sunmaya devam ediyor.  Bilim insanlarımız tarafından yürütülen projeler esere dönüşüp,  hem ülkemiz hem de memleketler arası arenada tescil edilerek, insanlığın ve bilimin hizmetine sunuluyor. Bu kapsamda öğretim üyemiz Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç’ün yürütücülüğünü yaptığı proje sonucunda geliştirilen ‘Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı’ Amerika Birleşik Devletlerinden patent tescili aldı. Hocamızı tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“Projenin birçok çıktısı bulunuyor”

Aldıkları patent tescilinden ötürü büyük bir memnuiyet duyduklarını tabir eden Doç. Dr. Süpüren Mengüç, “Cihazımızın yurt dışında tescil alması bizleri epeyce şad etti. Proje kapsamında geliştirilen aygıtımız için 2019 yılında yaptığımız patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Temmuz 2021’de tescillendi. Aygıtın memleketler arası patentinin alınması için yapılan PCT müracaatının raporunun da olumlu olarak gelmesiyle ülke girişleri kademesine geçildi ve memleketler arası alanda korunması için müracaatlar gerçekleştirildi. Aygıta ait patent, yapılan protokol kapsamında PRO-SER  firmasına lisanslandı. Projemiz müddetince bizlerden dayanağını esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kumaş Dalama Ölçüm Aygıtı, ciltteki hudut uçlarını etkileyerek kaşındırma hissi oluşturan kumaş yüzeyindeki tüylerin oluşturduğu batma kuvvetini ölçüyor.  TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında desteklenen proje, Mühendislik Araştırma Takviye Kümesi yürütme konseyi tarafından verilen “Proje Performans Ödülü”nü de aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis