SON DAKİKA
hava
Google News

Cumhuriyetin Yüzü standı ağır ilgi üzerine 2 Haziran tarihine kadar uzatıldı

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Cumhuriyetin 100. yılı için hayata geçirdiği Cumhuriyetin Yüzü standının ziyaret müddeti ağır ilgi üzerine 2 Haziran’a kadar uzatıldı.

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 11:12

/ 18 views kez okundu.
Cumhuriyetin Yüzü standı ağır ilgi üzerine 2 Haziran tarihine kadar uzatıldı


Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Cumhuriyetin 100. yılı için hayata geçirdiği Cumhuriyetin Yüzü standının ziyaret müddeti ağır ilgi üzerine 2 Haziran’a kadar uzatıldı. Erken Cumhuriyet devrinin edebiyat, plastik sanatlar, müzik, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji üzere kültür disiplinlerine ve toplumsal yaşama bakışını yansıtan Cumhuriyetin Yüzü standı Galataport İstanbul O2 Blok’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın, erken Cumhuriyet devrindeki çok boyutlu toplumsal dönüşümün kültüre, sanata ve toplumsal yaşama izdüşümlerine odaklanan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, devrin plastik sanatlar, müzik, edebiyat, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji, sinema üzere kültürel disiplinlere bakışını günümüze taşıyor. 

1 Kasım’da kapılarını açan ve büyük ilgi gören standın ziyaret mühleti 2 Haziran’a kadar uzatıldı. Borusan Contemporary’nin katkılarıyla hayata geçirilen stant, ulusal çaba ve sonrasını kapsayan çeyrek asırlık periyottaki çok boyutlu toplumsal dönüşümü, sanat eserlerinin yanı sıra akademik sanat tarihi disiplini kapsamında ele alırken; devrin estetik anlayışını toplumsal omurdaki izleriyle aktarıyor.

 

Sergi 2 Haziran’a kadar görülebilecek

Cumhuriyetin Yüzü sergisi, sunduğu özgün seçkiyle estetik anlayışta yaşanan çeşitlilik ve değişimi ortaya koymayı amaçlıyor. Stantta, ortalarında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İBB, Salt, Kültür Bakanlığı Sinema Arşivi, Yapı Kredi Tarihi Arşivi, Semiha Berksoy Opera Vakfı ve İnönü Vakfı’nın da bulunduğu kültür sanat kurumları ile galeriler, ferdî arşivler, vakıflar, araştırma merkezleri, resmi arşivler ve üniversitelerin koleksiyonlarından 500’ü aşkın özgün ve dijital eser, doküman ve efemera yer alıyor.

Orijinal eser, doküman ve efemera ile dijital tecrübelerin de birlikte tasarlanarak, devrin ruhunu kapsayıcı içerik bütünüyle izleyicilere sunan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, 2 Haziran’a kadar Galataport İstanbul O2 Blok’ta, Pazartesi hariç her gün 11.00-20.00 ortasında fiyatsız olarak ziyaret edilebilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis