Cem Uzan 2023'te cumhurbaşkanı adayı olacak mı? - Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Trcanlihaber.com
SON DAKİKA
hava
Google News

Cem Uzan 2023’te cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Son Güncelleme :

09 Haziran 2022 - 15:45

/ 56 views kez okundu.
Cem Uzan 2023’te cumhurbaşkanı adayı olacak mı?


Uzun zamandır Türkiye siyasetinde yer almak istediği mesajlarını veren Cem Uzan, yeni bir açıklama yaptı. Peki Cem Uzak Haziran 2023’te cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Star TV ve Star Gazetesi’nin yanı sıra İmarbankası ve TELSİM gibi dev şirketlerin eski sahibi Cem Uzan 2002 yılında Genç Parti’yi kurarak siyasete atıldı.

Türkiye siyasetinin hafızasına 2002 seçimlerindeki vaatleriyle kazınan Cem Uzan, daha sonra TMSF’nin şirketlerine el koymasının ardından Fransa’ya iltica etmişti.

Bu süreçte hakkında açılan davaların büyük bir kısmından aklandığını ifade eden Uzan, Türkiye’ye dönüş yapmak istediğini her seferinde dile getirdi.

Dönmesi beklenen Cem Uzan’ın Twitter’da tartışmalara katılmasıyla da siyasete olan ilgisi tekrar ortaya çıkmıştı.

Genç Parti’nin kurucusu Cem Uzan, 2023 seçimlerine dair açıklamalarda bulundu.

Uzan, muhalefete “İnanın Recep Tayyip Erdoğan dönemi bitiyor. Seçim için sandık tarihi olan 25 Haziran 2023’ü bekleyin. Erken seçime ‘hayır’ deyin. 12 ay sonra Erdoğan’ı davulla zurnayla emekli edin gitsin” çağrısında bulundu.

Milyonların aklına ise “Cem Uzan 2023’te aday olacak mı” sorusu geldi.

İşte Cem Uzan’ın açıklamalarından satırlar…


Cem Uzan cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Gazeteci Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Uzan, cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi.

Erdoğan’ın gelecek seçimlerde aday olmayacağına inanan Uzan şunları kaydetti:


“Erdoğan aday olmayacak”

“Erdoğan’ın dönemi 12 ay sonra bitiyor. Hiçbir şey yapmayın oturun, seçim zamanını bekleyin bu kadar. CHP, İYİ Parti ve HDP’nin üçüne de sesleniyorum: ‘Biz erken seçime evet demeyeceğiz ve Recep Tayyip Erdoğan’ın döneminin sona ermesini sağlayacağız’ diye millete taahhütte bulunun. Bak bakalım Recep Tayyip Erdoğan aday olabilecek mi? Böylece de ne SADAT’la ne YSK ile uğraşacaksınız. Seçim 25 Haziran 2023’te olacak ve Recep Tayyip Erdoğan dönemi bitecek, emekli olacak. Türkiye yeni bir sayfa açacak.


“Erken seçime hayır”

O yüzden ‘Erken seçime hayır’ diyeceksin ve oturup 12 ay sonra yapılması gereken seçimi bekleyeceksin. 2023 yılının Haziran ayında yapılacak seçim için her parti, Anayasa çerçevesinde adayı kimse çıkartacak, millet de kimi istiyorsa seçecek. Erdoğan da emekli olacak. Erdoğan dönemi 12 ay sonra bitecek. Bunu deklare edip, bunun güvencesini millete verdiğin an yargı da ekonomi de nefes almış olacak. İnsanlar Haziran 2023’e umutla bakmaya başlayacak önemli olan bu.

O yüzden muhalefet partilerine ‘Durun orada; hiçbir şey yapmayın 12 ay sonra davulla zurnayla Erdoğan’ı emekli edin gitsin’ diyorum. Onun, Anayasa suçu işlemesine karışmayın.”


“2023’te cumhurbaşkanı adayı olacağım”

“Ben cumhurbaşkanı adayıyım. Haziran 2023’te Türkiye’ye cumhurbaşkanı olacağım” ifadesini kullanan Uzan, ‘siyasi yasak’ iddiaları hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bana, ‘hakkınızda kesinleşmiş hapis cezaları var’ deniliyor. Diyenlere, ‘Bir dakika’ deyip şu karşılığı veriyorum: Süleyman Demirel’de yasaklıydı. Başbakan, cumhurbaşkanı oldu mu? Oldu. Bülent Ecevit yasaklı mıydı? Yasaklıydı, başbakan oldu. Necmettin Erbakan yasaklıydı. Başbakan oldu. Recep Tayyip Erdoğan’da yasaklıydı, başbakan ve cumhurbaşkanı oldu mu? Oldu. Ben de yasaklıyım. Başbakan değil, cumhurbaşkanı olacağım. Yasaklar, millet oy verdiği sürece kimsenin önünde engel olmuyor.”

Facebook Yorumları
Copyright