2023 yılında InfoSec Profesyonellerine Yönelik Güçlendirici Eğitim ve Maharet Geliştirme Yolları - Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Trcanlihaber.com
SON DAKİKA
hava
Google News

2023 yılında InfoSec Profesyonellerine Yönelik Güçlendirici Eğitim ve Maharet Geliştirme Yolları

InfoSec öğrencilerinin ve profesyonellerinin öğrenme formu, siber tehditler ve tehditleri avlamak için geliştirdikleri teknolojiler kadar süratli bir değişim içinde. Kaspersky Uzmanlık Eğitimi kurslarından toplanan en son datalar, aksine mühendisliğin üst üste ikinci yıl BT güvenlik uzmanlarının en çok talep ettiği ve ilerlemek istediği marifet olduğunu ortaya koyuyor.

Son Güncelleme :

20 Kasım 2023 - 11:24

/ 22 views kez okundu.
2023 yılında InfoSec Profesyonellerine Yönelik Güçlendirici Eğitim ve Maharet Geliştirme Yolları


2023 yılında InfoSec Profesyonellerine Yönelik Güçlendirici Eğitim ve Marifet Geliştirme Yolları

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

 

InfoSec öğrencilerinin ve profesyonellerinin öğrenme formu, siber tehditler ve tehditleri avlamak için geliştirdikleri teknolojiler kadar süratli bir değişim içinde. Kaspersky Uzmanlık Eğitimi kurslarından toplanan en son bilgiler, bilakis mühendisliğin üst üste ikinci yıl BT güvenlik uzmanlarının en çok talep ettiği ve ilerlemek istediği maharet olduğunu ortaya koyuyor. Ziyanlı yazılım tahliline yeni başlayan öğrencilerden gerçek ziyanlı kodları tahlil ederek bu beceriyi daha da geliştirmek isteyen ileri seviye uygulayıcılara kadar, aksine mühendislik eğitim piramidinin doruğunda yer alıyor. Öğrenciler bunun yanı sıra olaylara müdahale ve Yara kuralları ile ilgili kurslara da yüksek ilgi gösteriyor.

Kaspersky grubu, berbat hedefli yazılımların tahliline dair artan ilginin yanı sıra 2023 yılında InfoSec profesyonelleri için çevrimiçi eğitimde farklı başka birtakım eğilimler de gözlemledi.

“Çalış, daha çok öğren, orta vermeden durmaksızın öğren”

InfoSec alanı dinamik olarak gelişiyor. Bu nedenle uygulayıcılar artık yalnızca tek bir eğitimle yetinemiyor ve ek öğrenme ve uygulama fırsatları olmadan uzmanlıklarının şimdiki kalmasını sağlayamıyor. InfoSec uzmanları bilgi ve hünerlerini periyodik olarak yükseltmezlerse gözden düşme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Yaş bu bahiste artık bir ilgi göstergesi değil- kurslar 18, 30 yahut 50 olsun her yaş tarafından takip ediliyor.  Zaman da birebir formda birkaç saat, gün ya da ay boyunca eğitime ayrılabiliyor.

Kaspersky Uzmanlık Eğitimi kurslarından elde edilen istatistikler, öğrenme isteğinin her yaşta ve her ölçekte kendini gösterdiğini ortaya koyuyor. Örneğin platformdaki bir öğrenci, 2023 yılında 130 günden fazla vaktini daima olarak burada geçirdi. Bu mühlet koca bir yılın neredeyse üçte birine karşılık geliyor. Öğrenci bu mühletin birinci 70 günü makus gayeli yazılım tahliline, ikinci 60 gününü bilakis mühendisliğe ayırdı.

Asenkron tarzda öğrenme

Asenkron öğrenme olarak nitelendirilen rastgele bir vakitte ve rastgele bir yerde öğrenme yeteneği, şu anda sabit bir ders programına bağlı olmayan ve tahsil şartlarını bağımsız olarak seçen öğrenciler ortasında en tanınan formatı oluşturuyor. Her çeşitten bilgi güvenliği dalı profesyonellerinin ilgisini çeken bu öğrenme stili, öteki ülkelerdeki meslektaşlarıyla istedikleri vakit tecrübe alışverişinde bulunmalarına ve şimdiki siber tehditler, yararlı araçlar ve siber hatalılar tarafından kullanılan makus niyetli teknikler hakkında en son bilgileri almalarına da imkan tanıyor.

Kaspersky istatistiklerine nazaran, öğrenciler 2023 yılında her bir eğitim programına ortalama 560 dakika ayırdı ve en ilgi cazibeli uzmanlık kursları gelişmiş makus hedefli yazılım tahlil teknikleri ve Yara kuralları oldu. Kursiyerler bu kurslarda toplamda 4 bin dakikadan fazla vakit geçirdi.

Artık uzun görüntülere yer yok

Modern çevrimiçi kurslar, artık öğrencilerin büyük bilgi bloklarını sırayla ezberlemelerine yardımcı olmak için uzun görüntü kurslarını kesimlere ayıran kısa modüllerden oluşuyor. Genel olarak her ders belli bir mevzuyu açıklıyor ve muhakkak bir maharetin geliştirilmesine odaklanıyor. Hedef, karmaşık bilgilerin küçük modüllerini tekrarlayarak çalışılan mevzu hakkında kademeli olarak daha uygun bir eğitim kapsamı oluşturmak. Kaspersky uzmanlık eğitimleri, öğrenme sürecini kolaylaştırmak ve verimliliğini artırmak için çoklukla 30-40 küçük görüntüye bölünüyor.

Teori tek başına kâfi değil

Günümüzde öğrenciler için en büyük getiri yalnızca teorik öğrenmeyle hudutlu değil. Pratik maharetleri geliştirmek, nitelikli öğretmenlerle gerçek hadiseleri tahlil etmek ve kendi projelerini geliştirme fırsatı yaratmak da bunun bir kesimi. InfoSec kursiyerleri için en büyük avantaj, eğitim sağlayıcısının öğrencilerin manaya seviyelerini denetim etmelerine ve gerçek örnekleri tahlil etmelerine yardımcı olmasında yatıyor.

Kaspersky istatistiklerine nazaran, her öğrenci pratik marifetlerini geliştirmek için özel olarak oluşturulan inançlı bir çevrimiçi ortam olan Virtual Lab’de ortalama 20 saatini geçirdi. En çok öne çıkan pratik odaklı dersler makûs hedefli yazılımların tahlili ve bilakis mühendislikle ilgiliydi.

Kendi kendine öğrenme trend olmaya devam ediyor

Kendi kendine öğrenme, klâsik eğitimin bir modülü olabilir ya da büsbütün bağımsız yahut bir eğitmenin danışmanlık takviyesine dayanan gayri resmi öğrenme biçiminde sunulabilir. Bu yaklaşım yer, vakit ve başka şartlardan bağımsız olarak her bireye potansiyelini gerçekleştirmesi için en büyük fırsatı verir.

Kaspersky grubu, çok sayıda öğrencinin kendi başlarına çalışmak ve bilgilerini genişletmek için kullanabilecekleri ek gereçler istediğini sistemli olarak gözlemliyor.

Bilgi güvenliği ile ilgileniyorsanız ve ziyanlı yazılım tahlili, olay müdahalesi, eser güvenliği değerlendirmesi ve öbür alanlardaki marifetlerinizi geliştirmek istiyorsanız, Kaspersky Uzman Eğitimine kaydolabilir ve Kaspersky uzmanları ile bu ilgi alımlı seyahate adım atabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Yorumları
Copyright